czwartek, 8 września 2016

PARENTING: ILE KOSZTUJE CIĄŻA?Czy wiecie ile kosztuje statystyczna ciąża? Wcale nie jest "darmowa" jak to się powszechnie uważa. Może Ministerstwo zamiast łożyć na 500+  to powinni wspierać kobiety w ciąży aby było im łatwiej?

Oczywiście możemy płacić za prywatne wizyty, dodatkowe USG 3D itd. Ale czy wiecie ile kosztuje "podstawowy" pakiet ciążowy?

No to policzmy razem :)

ZANIM ZAJDZIESZ W CIĄŻĘ


Zanim na teście pojawią się upragnione dwie kreseczki, powinnaś zacząć brać kwas foliowy cena ok. 6 zł/ 30 sztuk. Przed staraniami warto odwiedzić lekarza aby sprawdził czy wszystko ok i tutaj mamy dwie opcje NFZ ( bezpłatnie) lub prywatnie (od 150 zł). 
Prawdopodobnie dostaniemy skierowanie na podstawowe badania jak morfologia czy badanie moczu. Czasami lekarz robi cytologię.
Warto brać też inne witaminy poza kwasem jednak zostańmy tylko przy jednym suplemencie. 

Jeżeli w jednym cyklu nam się nie uda, lekarz może sugerować zakup testów owulacyjnych 9,49 zł/ 5 sztuk (cena TUTAJ), 5 pasków to trochę mało jeśli robisz to pierwszy raz leiej kupić 2 opakowania.

Po jakimś miesiącu nie masz miesiączki, hurrra lecisz do sklepu i kupujesz min. dwa różne testy ciążowe cena 11-15 zł/ sztuka. Jeśli jest pozytywny czekasz na wizytę lekarza i znowu wracamy do dwóch opcji jeśli na NFZ to przysługuje Ci 10 wizyt w czasie ciąży (dwie wizyty w 1 trymestrze ciąży, trzy w 2 trymestrze ciąży i 4 wizyty u ginekologa w 3 trymestrze ciąży) do prywatnego możesz chodzi kiedy chcesz. Na pierwszą wizytę wybierasz się pomiędzy 6-8 tygodniem od wystąpienia ostatniej miesiączki. 

Podsumowanie:
Przeciętnie kobieta w ciążę zachodzi w 3 cyklu czyli po ok. 3 miesiącach:

wersja minimum
1) kwas foliowy- 3 x 6 zł = 18 zł
2) testy owulacyjne - 3 x ok. 10 zł = 30 zł
3) testy ciążowe - 3 x 22 zł = 66 zł
razem: 114 zł

wersja standard:

1) kwas foliowy- 3 x 6 zł = 18 zł
2) testy owulacyjne - 3 x ok. 10 zł = 30 zł x 2 op. = 60 zł
3) testy ciążowe - 3 x 22 zł = 66 zł
4) prywatna wizyta u lekarza- 2 x 150 zł = 300 zł
razem: 444 zł
 

JESTEŚMY W CIĄŻY, CO DALEJ?


Lekarz potwierdza ciążę i co dalej? Musimy kupić suplementy diety z kwasami DHA, kwasem foliowym itd. specjalna mieszanka dla kobiet w ciąży np. Omegamed Pregna - ok. 60 zł/ 60 kapsułek.
Powiedzmy, że ciąża trwa 40 tygodni czyli 281 dni.

No i badania, poniżej lista z mamazone.pl. To są tylko podstawowe badania.

Są jeszcze badania dodatkowe np. 
- TSH, FT3 i FT4 - 60 zł , jeśli okaże się, że masz chorą tarczycę, badanie robisz co miesiąc
- Test PAPPA ok. 300 zł
- Test NIFTY  ok. 2200 zł
- Test podwójny i test potrójny ok. 300 zł
- Biopsja kosmówki (trofoblastu) - od 1500 zł
- Amniopunkcja - od 1300 do 2000 zł

Część z powyższych badań jest refundowana dla m.in. kobiet po 35 r.ż

Podsumowanie:
Wersja minimum: ok. 550 zł ( z dodatkową grupą krwi i ktg)
Wersja standard: ok. 2000 zł ( dodatkowy test PAPPA lubpodwójny/potrójny)
Wersja lux: ok. 5500 zł ( z testem NIFTY)

O MAMCIU, RODZĘ!

Czyli wszystko o porodzie. Czy ktoś słyszał, że poród jest bezpłatny ? Błąd! Za wszystko trzeba płacić, oficjalnie lub nie.
Przykładem są cegiełki na szpital, niby nie płacisz za poród ale cegiełkę musisz wykupić. Poród z położną? Jasne zapłać. Cesarka na życzenie? Ok, płać. A ile?
- Cegiełka - od 100
- Poród w Państwowym szpitalu z położną - od 1500 zł
- Pokój jednoosoby w szpitalu Państwowym - 250 zł/doba
- Poród rodzinny - 500 zł ( tak, w niektórych szpitalach się za to płaci)
- Poród w szpitalu prywatnym np. Medicover, siłami natury z położną - 6000 zł ( w tym pokój jednoosobowy i partner może być z Tobą całą dobę)
Poród w szpitalu prywatnym np. Medicover, cesarka ze wskazań medycznych - 8890 zł ( w tym pokój jednoosobowy i partner może być z Tobą całą dobę)
- Poród w szpitalu prywatnym np. Medicover, cesarka na życzenie - ok. 10000 zł ( w tym pokój jednoosobowy i partner może być z Tobą całą dobę)

To teraz czas na podsumowanie:

Wersja minimum:
1) Przed ciążą - 114 zł
2) W trakcie ciąży - 550 zł
3) Poród - 100 zł
Razem: 764 zł

Wersja standard :
1) Przed ciążą - 444 zł
2) W trakcie ciąży - 2000 zł
3) Poród - 100 zł + 1500 za położną = 1600 zł
Razem: 4 044 zł

Wersja lux - poród naturalny: 
1) Przed ciążą - 444 zł
2) W trakcie ciąży - 5500 zł
3) Poród - 6000 zł
Razem: 11 944 zł

Wersja lux - cesarskie cięcie (wskazania): 
1) Przed ciążą - 444 zł
2) W trakcie ciąży - 5500 zł
3) Poród - 8890 zł
Razem: 14 834 zł

Wersja lux - cesarskie cięcie (na życzenie): 
1) Przed ciążą - 444 zł
2) W trakcie ciąży - 5500 zł
3) Poród - 10000 zł
Razem: 15 944 zł

Jak widzicie ciąża może kosztować mniej niż 1000 zł ale i tyle co dobre używane auto. Pamiętajcie, że mówimy generalnie o zdrowej ciąży bez powikłań i obciążeń genetycznych. Nie ujełam w zestawieniu również kosztu ubrań/kosmetyków do pielęgnacji brzucha czy "wyprawki" dla mamy do porodu ( koszt ok. 200-300 zł).

Moim zdaniem, jeśli w naszym kraju ma się rodzić więcej dzieci to powinno się wiele rzeczy ułatwić kobietom. Ciąża na NFZ, tak fajnie tylko niektóre kobiety na termin do ginekologa czekają 7 tygodni! Dajmy kobiecie wybór jak chce rodzić czy przez cesarkę czy naturalnie, niech to będzie jej decyzja. Wiele kobiet ma traume po porodzie naturalnym, bo chciały cesarkę ale nie miały pieniędzy i rodziły siłami natury. Jaki jest efekt? Nie chcą więcej dzieci. I uważam, ze choćby w Polsce miało się rodzić przez cesarskie cięcie 98% dzieci, to grunt, że się będą rodzić. Nie ważne w jaki sposób. Uważam tylko, że lekarz powinien uświadomić kobiecie jakie ryzyko niesie za sobą poród w ten czy inny sposób. 

Naprawdę się da zwiększyć ilość dzieci w naszym kraju, ale nie przez 500+ na drugie dzieck , tylko poprzez wspieranie na samym początku ciąży matki. A Wy jak myślicie?


9 komentarzy :

Margo pisze...

Genialny tekst! Również uważam, że wybór co do sposobu porodu powinien spoczywać na matce, chcesz cesarkę masz, chcesz naturalnie prosze bardzo.
Ja również zdecydowałabym się na 3 dziecko gdybym miała pewność, że będzie cesarka. Mam 500 + ale szczerze? Babka pod sklepem ma 7 dzieci i dostaje 3500 zł z 500+ i co myślicie, ze pójdzie do pracy? Gdzie tam. rządowi powinno zależeć na "normalnych" dzieciach, powinni skłonić tych średniozamożnych do powiększania rodzin a nie patologi ( nie mówię to o wielodzietności, szanuję rodziny, które chcą mieć dużo dzieci)

Tośka pisze...

Ja miałam cesarkę na życzenie właśnie w medicoverze i co? Zapłaciłam i jestem mega zadowolona. Chcę więcej dzieci. Moja siostra po porodzie w szpitalu Orłowskiego siłami natury powiedziała nigdy więcej, ma traume.

Renata pisze...

Kontrowersyjnie Kamilo :)
ja na szczęscie miałam pakiet badań z firmy, więc te koszta odeszły.
Po pierwszym porodzie na Madaliśkiego siłami natury, powiedziałąm nigdy więcej. Tak jak piszesz trauma. Zachowanie personelu wobec rodzących? żenada!
A później wpadka, zdecydowałam się również na CC na życzenie i jestem mega zadowolona. Zero bólu, komfort, a jedzenie i obsługa? bajka. Chcesz morfine lub środek przeciwbólowy proszę. Chcesz się wyspać w nocy po porodzie i mieć dziecko przywiezione na karmienie? nie ma problemu.
Cesarka na życzenie to była najlepsza decyzja w moim życiu

Karola pisze...

Ja rodziłam siłami natury bez położnej, normalnie w szpitalu. Fakt była cegielka chyba 100 zł. Czy chciałabym cesarkę? nigdy w życiu. ale mysle że masz raceję ze to kobieta powinna decyzować, skoro moge wybrać jak karmię czy mm czy kp to poród tez powinnam sobie wybrac.

co do 500+ to powinni to cofnąć, to jakaś pomyłka! Ze mną na oddziale 3 kobiety po libacji alkoholowej były, w żartach a może i serio między sobą mówiły że jeszcze 2-3 dzieci i będą 5000 zł dostawać a to wystarczy na .... alkoholu i nawet może coś zostanie i dzieci nie beda musiały chodzić zebrac.

nie rozszerzajmy patologii :( miejsca w żlobu czy przedszkolu nie ma dla nas odprowadzających podatki ale na nich jest :(

Unknown pisze...

Myślę że jak najbardziej kobiety powinny decydować jak chcą rodzic,bo jak slysze teksty że najlepiej jest rodzic siłami natury to mam ochotę zapytać najlepiej dla kogo?może każda kobieta decydowalaby za siebie i wtedy byłoby najlepiej. Jednak ceny super zniżone jak na moje doświadczenia, a jestem w 8 miesiącu. Za wszystko płacę przynajmniej 30% więcej

kamila pisze...

@Unknown jest to średnia cen, inne ceny są w Warszawie, inne w Katowicach a jeszcze inne w mniejszych miejscowościach. Ja też się często pytam najlepiej dla kogo? Bo jeśli nie możesz decydować sama to chyba nie dla kobiety. Ok, natura, naturą ale jeśli mamy taki postęp w medycynie to dlaczego z niego nie korzystać?

Mama Ady pisze...

Ja zaplacilam za obie cesarki, tak nie wmialam wskazania. Chcialam urodzic w ten sposob. Nie wiem.co to trauma porodowa, bolu nie czulam. Doszlam do siebie hiper szybko. Czy zaluje? Absolutnie nie!

Karolina pisze...

Ja rodzilam i tak i tak. Gdyby druga corka nie byla wpadka nigdy bym sie nie zdecydowala. Porod sn trwal 34 godziny, myslalam ze ten koszmar sie nigdy nie skonczy. Gdy rodzilam druga core mialam wskazanie poniewaz byla bardzo owinieta pepowina i do tego miala posladkowe ulozenie. I wiesz co? Zdecyduje sie na 3 dziecko z cesarki. Wiele kobiet sie oburza ze tak mowie, ze to nienaturalne itd. Szczerze? Chca porodu sn niech rodza ale od moich porodow wara.

Mika pisze...

500+ tak już to widze jak podziała to na warszawiaków czy krakowian, może na biedniejszych i patologie tak. Odnośnie wyboru to tak, kobieta powinna mieć wybór.

Copyright © 2014 Qamille - blog lifestylowy, blog parentingowy
Designed By Blokotek