wtorek, 15 marca 2016

PARENTING: SZKOŁA RODZENIA - CHODZIĆ CZY NIE?


Czy warto chodzić do szkoły rodzenia? Dla kogo jest szkoła rodzenia? Czy trzeba za nią płacić? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie niżej.


W Warszawie gdzie mieszkam, sa miejsca gdzie można uczęszczać za darmo na zajęcia w szkole rodzenia. Jednak najczęściej są one płatne, w zależności od placówki od 150 zł w górę. 

Wykaz bezpłatnych szkół rodzenia w Warszawie - TUTAJ

Czy jak będę miała cesarskie cięcie to musze chodzić do takiej szkoły?  
No cóż, zajęcia w szkole rodzenia to nie tylko oddychanie  podczas porodu ale także "obsługa niemowalaka" czy możliwość zadania pytania położnej. Bardzo fajnie gdy w zajęciach uczesniczy tata maluszka, gdyż dzięki temu czuję się częścią naszej ciąży. 


Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?
Zazwyczaj zajęcia prowadzi położna, często również w zajęciach uczestniczą inni specjaliści jak psycholog, neonatolog czy pediatra. Na takich zajęciach uzyskamy odpowiedzi na większość nurtujących nas pytań jak np. Co robić gdy dziecko nie chce ssać piersi? Jak pielęgnować kikut pępowinowy? Jak często kąpać dziecko?

Czy ojciec dziecka jest niezbędny na zajęciach?
Nie, nie jest niezbędny ale na pewno będzie Ci raźniej. Szczególnie, że mężczyzna poczuje się częścią ciąży. Nauczy się przewijać niemowlaka ( są specjalne lalki treningowe) oraz kąpać dziecko. Dowie się wielu rzeczy, które później z pewnością wykorzysta w codziennym życiu jak np. Co robić gdy dziecko ma kolkę?Przy pierwszym dziecku nie chodziłam do szkoły rodzenia, czy przy drugiej ciąży powinnam?
To zależy jak się czujesz z niemowlakiem, zazwyczaj jest tak, że kobiety przed pierwszą ciążą chodzą do szkoły rodzenia by poznać wszystkie tajniki związane z dzieckiem. Przy drugiej ciąży zazwyczaj to powtórka. Także jeśli nie czujesz takiej potrzeby odpuść :) No chyba, że pierwsze dziecko rodziłaś za pomocą cesarskiego cięcia a drugie chcesz urodzić naturalnie, wtedy zajęcia z oddychania mogą Ci pomóc.

Podsumowując, zajęcia w szkole rodzenia nie są punktem obowiązkowym w czasie ciąży. Dobrze jednak w trakcie pierwszej ciąży uczestniczyć w takich zajęciach, dowiesz się na nich m.in o:

  • - pielęgnacji niemowlaka ( m.in. kąpiel, przeijanie, pierwsza pomoc)
  • - przebiegu porodu (nie będą mówili, że będzie pięknie i nie bedzie bolało - jak mówią nasze mamy :))
  • - poznasz ćwiczenia oddechowe, które przydadzą Ci się podczas porodu naturalnego
  • - uzyskasz możliwość zadania nurtujących pytań specjalistom
  • - zaangażujesz ojca dziecka, dzięki czemu nie będzie czuł się odtrącony. Zyska nową wiedzę, którą wykorzysta w opiece nad dzieckiem.
3 komentarze :

Kaśka pisze...

Ja nie chodziłam i nie żaluję :)

Meggi pisze...

ja chodziłam w Warszawie, zapłąciłam 400 zł i uważam, ze to była strata kasy i czasu :/

Made my mum pisze...

ja sie wynudziłam, natomiast mój luby wyniósł ze szkoły rodzenia bardzo dużo informacji. Także polecam głownie dla Panów

Copyright © 2014 Qamille - blog lifestylowy, blog parentingowy
Designed By Blokotek